Jdi na obsah Jdi na menu
 


Podmínky pro převzetí zvířete ze záchytných kotců:

a) pro nového majitele

Každý, kdo si chce z útulku osvojit zvíře, musí mít s sebou průkaz totožnosti a prosíme, vemte si s sebou i obojek a vodítko. Zvířata nejsou předávána nezletilým osobám. Zvíře je předáno osvojiteli po podpisu smlouvy.

Kdo si chce v záchytných kotcích zvíře osvojit, měl by počítat s tím, že podle našeho právního řádu po dobu 2. měsíců toto zvíře není jeho vlastnictvím. Ve smlouvě je seznámen s tím, že pokud se do dvou měsíců od nálezu o zvíře přihlásí původní majitel, je povinen mu zvíře vrátit. V takovém případě má nárok na úhradu vzniklých nákladů tímto původním majitelem. Tyto případy se však stávají jen výjimečně - zvířata jsou totiž ze záchytných kotců vydána novému osvojiteli nejdřive 5 dnů od nálezu a do té doby se původní majitelé, kteří o své zatoulané zvíře mají zájem a hledají ho, většinou přihlásí.

U psa ze ze záchytných kotců nelze někdy zcela přesně určit plemeno, věk a povahu, u štěňat nelze zaručit, do jaké velikosti dorostou a jaký bude jejich vzhled v dospělosti.

Pes nezačne poslouchat hned druhý den po převzetí, je tedy nutné mít s ním trpělivost a pomoci mu překonat strach z nového prostředí.

V prvních dnech je třeba se vyvarovat situací, které by daly zvířeti příležitost k útěku.

Osvojitel musí zajistit u dospělých psů vakcinaci proti vzteklině a u štěňat vakcinaci proti virovým chorobám.

Výhody pro osvojitele

Osvojiteli je zvíře předáno do péče bezúplatně. Občané s trvalým bydlištěm v Bystřici pod Hostýnem a integrovaných obcí, kteří si ze záchytných kotců osvojí psa, mají nárok na osvobození poplatků ze psů po dobu stanovenou příslušnou vyhláškou Města Bystřice pod Hostýnem.

b) pro původního majitele

Za převzetí ztraceného psa zaplatí jeho majitel 50 Kč (velký pes), 40 Kč (střední pes) či 30 Kč (malý pes) za každý den, který ztracený pes strávil v útulku.